9 квітня 2021 р. у Вінницькому державному педагогічному університеті імені М. Коцюбинського відбулася чергова Х Всеукраїнська науково-практична конференція студентів, аспірантів і молодих учених «Подільська регіональна лексикологія: стан та перспективи» (модератор Гороф’янюк І.В., кандитат філологічних наук, доцент).

Традиційно навчально-наукова лабораторія діалектологічних досліджень факультету української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка надає цьому заходу організаційну та інформаційну підтримку, адже йдеться про оприлюднення результатів наукових досліджень із говіркового мовлення Поділля студентів і нашого вишу.

Зазначимо, що до роботи конференції долучилися викладачі та здобувачі вищої освіти, які представляли діалектологічні та лінгвокраєзнавчі центри Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського, Уманського державного педагогічного університету ім. П. Тичини, Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та  Хмельницького національного університету.

Під час відкриття заходу з вітальним словом виступили Гриценко П.Ю., доктор філологічних наук, професор, директор Інституту української  мови НАН України (м. Київ), Ткач Л.О., доктор філологічних наук, професор кафедри сучасної української мови Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Тищенко Т.М., кандидат філологічних наук, професор кафедри української мови та методики її навчання, керівник Східноподільського лінгвокраєзнавчого центру Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини, Коваленко Н.Д., кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови, керівник навчально-наукової лабораторії діалектологічних досліджень Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Торчинський М. М., доктор філологічних наук, професор, завідувач кафедри української філології Хмельницького національного університету.

У навчально-науковій лабораторії діалектологічних досліджень нашого університету, створеній 2009 року, успішно здійснюється робота з організації навчальної практики здобувачів вищої освіти з української діалектології, навчання методик записування живого народного мовлення, формування картотек, укладання збірників текстів діалектного мовлення, словників лексики, паремій та фразеології подільських говірок.

Велике значення має лабораторія для навчання студентів, виконання наукових робіт. Цьогоріч на ювілейній подільській конференції про результати своїх досліджень говіркового українського мовлення доповідали та брали участь у дискусіях здобувачі ступеня вищої освіти «магістр» факультету української філології та журналістики Дар’я Бановська («Назви рослин у текстах західноподільських говірок»), Оксана Фостата («Функціонування термінів свояцтва у фраземах українських говірок»), Юлія Коробчук («Символіка зооніма свиня в українській діалектній фразеології»), Наталія Шаповалова («Назви предметів кухонного начиння в говірках Тернопільщини») і здобувачка ступеня вищої освіти «бакалавр» Марія Коваленко («Дєслівні фраземи з компонентом дати (давати) в українських говірках»). До початку конференції було видано збірник статей.

Зауважимо, що Дар’я Бановська та Марія Коваленко вже брали участь у таких конференціях у 2018 р. та 2019 рр., презентували свої роботи та спілкувалися зі студентами і викладачами у Вінницькому державному педагогічному університеті імені М. Коцюбинського.

Пишаємося науковими здобутками наших студентів та бажаємо їм і надалі плідно працювати, осягати скарби української мови.

Наталія Коваленко,
доцент кафедри української мови,
завідувач навчально-наукової лабораторії діалектологічних досліджень