Завершилася найбільша інтелектуальна учнівська подія 2022 року – підбито підсумки ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Гідно оцінено високоповажаним столичним журі науковий доробок учениці 11 класу Кам’янець-Подільської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням інформатики Антоніни СВИРИДИ, котра виборола І місце (Відділення літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства. Секція «Фольклористика»). Тема її дослідження – «УКРАЇНСЬКА НАРОДНА ТОПОНІМІЧНА ПРОЗА НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ РИХТА ТА СЛОБІДКА РИХТІВСЬКА (РИХТЕЦЬКА): ГЕНЕЗА ТА ПОБУТУВАННЯ», науковий керівник – Валерій ЩЕГЕЛЬСЬКИЙ, кандидат філологічних наук, завідувач навчально-наукової лабораторії етнології, старший викладач кафедри історії української літератури і компаративістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка.
Дослідниця успішно впоралася із визначеними завданнями роботи, здобула перемогу на всіх попередніх етапах захистів МАН (регіональному, обласному). Із сумлінням та відповідальністю підійшла до завершального кроку, врахувавши настанови керівника дослідження, а також мудрих наставників – членів команди підтримки: представників Управління освіти і науки Кам’янець-Подільської міської ради, Хмельницького територіального відділення МАН, фахових науково-педагогічних працівників навчально-наукового інституту української філології та журналістики Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка та педагогічного колективу Кам’янець-Подільської спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням інформатики.
Підґрунтям фольклористичної роботи стали закоханість Антоніни у свій рідний край – «малу Батьківщину», де народилися її батьки і й досі мешкають прародичі, а ще – зацікавленість походженням назв географічних об’єктів, намагання осмислити жанрову філософію топонімічних легенд і переказів із позиції сьогодення.
У науковому дослідженні розглянуто топонімічну прозу, а саме –легенди та перекази в контексті оповідальної творчості мешканців населених пунктів Рихта та Слобідка Рихтівська (Рихтецька) Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл., які проливають світло на походження топонімів та мікротопонімів краю.
Знаковим є те, що основні положення й результати роботи Антоніна СВИРИДА апробувала під час роботи круглого столу «Локально-зональна фольклористика подільського краю: проблеми, становлення, розвиток» (23 жовтня 2021 р., с. Чабанівка Кам’янець-Подільського р-ну Хмельницької обл.), виголосивши доповідь «Мотиваційні особливості оповідальної топонімічної прози сс. Рихта та Слобідка Рихтівська: фольклорно-регіональний аспект». За результатами наукових пошуків у співавторстві з керівником проєкту оприлюднено науковий збірник «Народні географічні назви в легендах і переказах (с. Рихта, с. Слобідка Рихтівська (Рихтецька) на Кам’янеччині)», де подано записи від мешканців цих населених пунктів, досліджено етимологію і культурну складову номінації; упорядковано словничок наукових термінів і топонімікону наративів, які є першим систематичним дослідженням зонально-локальної ономастичної картини Кам’янеччини. У ньому подано історичні, географічні та етимологічні відомості про найменування населених пунктів, річок та інших топографічних об’єктів у межах та на околицях досліджуваних населених пунктів; розроблено картосхему візуального розміщення топонімів, мікротопонімів і гідронімів.
Вітаємо з перемогою і бажаємо Антоніні не зупинятися на досягнутому та продовжити вивчення ономастичної картини подільського краю, адже така робота на часі і є важливим джерелом вивчення топонімічної прози не тільки на етнорегіональному рівні, а й у проєкції на узагальнення в масштабах усього масиву етнологічних знань про Україну.
Валерій Щегельський – кандидат філологічних наук, завідувач навчально-наукової лабораторії етнології, старший викладач кафедри історії української літератури і компаративістики К-ПНУ імені Івана Огієнка, керівник роботи.